...hogy könnyen lehet érzelmileg zsarolni.
Játszmalabda
Helyszín: hálószoba
Időpont: éjfél
Cselekmény:
Éppen a bárányfelhők sorba vételének kezdetén tartottam, amikor rövid szöveges üzenet (sms) érkezett az egyik kliensemtől: „Altatót szedtem be és most whiskyt iszom.” Első reakcióm természetesen a düh volt, majd mindenféle érzelem kezdett bennem kavarodni. Kb.: 10 % esélyt jósoltam az üzenet valóságtartalmának, hiszen régóta ismerem a küldő felet. Ismerem a működésmódját, a játszmáit. De mi van, ha tévedek? Ha most tényleg megteszi…
Szakemberként azt gondolom, hogy mindegy is, hogy megteszi vagy nem teszi, azért írt nekem, mert szüksége van segítségre, és most az én segítségemre.
Igen ám de éjfél van, és lejárt a munkaidőm!
Szóval felhívtam. Ezen szakmailag lehetne vitatkozni, hogy jó döntés volt-e vagy nem. Én akkor úgy éreztem, hogy meg kell tennem. És azonkívül, hogy beszélgettünk pár szót, és megnyugtattam a lelkiismeretemet, megragadtam az alkalmat hogy tisztázzam még egyszer a kapcsolatunk kereteit. Amiről szintén sokat lehetne diskurálni, hogy ez a pedagógiai lépés mennyire volt/van/lesz hatásos. Megpróbáltam ismét (hiszen találkozásunk minden egyes alkalma erről szól) határokat szabni egy „határtalan” embernek.
A játszmalabdát nem védtem ki, nála van a pont!
Érzelmi zsarolás
Áron azzal kereste fel a Személyiségplasztikát, hogy két éve őrlődik egy kapcsolatban, de nem mer kiszállni, mert akárhányszor megpróbál szakítani barátnőjével, a lány elkezdi zsarolni érzelmileg. („Ha elhagysz abba beleőrülök!” ”Ha elmész, többet nem láthatod a kanárinkat!” stb.). Végiggondolva kapcsolatukat megvilágosodott számára az is, hogy a mindennapjaikat is a lány érzelmi hálója mozgatta. Áron áldozatként vergődött ebben a viszonyban. De barátnője mindig eltalálta azt az érzékeny pontot ami miatt Áron nem tudott kilépni. Áron „plasztikai átalakítása” önbizalmának megerősítésével kezdődött, és azon képességek megtalálásával, amelyek lehetővé teszik, hogy az önfeláldozó szerepből kilépjen. A közös munka során megkerestük Áron saját határait, és megfogalmaztattuk vele azokat a célokat, amelyeket el akar érni. Áron megfogalmazta és kimondta saját igényeit, saját elvárásait egy párkapcsolatban. Megtanulta, hogy hogyan szabjon határokat másoknak, hogyan mutassa meg saját határait. Elsajátította az akaratnyilvánítás taktikáit, és a játszmák elhárításának módjait.
Tippek, hogyan védd magad az érzelmi zsarolástól:
1. Először is ismerd fel és azonosítsd az érzelmi zsarolás technikáit. Vizsgáld meg, hogyan hat rád!
2. Az érzelmi zsarolásnak általában konkrét, átlátható célja van. Viselkedj „nem elvárt” módon, reagálj máshogy mint eddig, másként mint ahogy azt a „zsaroló” elvárná.
3. Törődj magaddal! Viselkedj és cselekedj úgy a „zsarolóval” ahogy neked jó, illetve ahogy neked is jó!
Személyiségplasztikai kezelésünk:
Lelki erősítés, feszesítés
Amikor a saját begyakorolt viselkedésmintáink, érzelmi reakcióink kudarcot vallanak, és ellenünk fordulnak. Amikor már saját sorsunkat rontjuk azzal, hogy mások érzelmeitől függünk. Saját magunk igényeit és elvárásait háttérbe szorítva, könnyen kihasználhatóvá és zsarolhatóvá válunk. Ebben segít a lelki erősítés programunk, amely lehetővé teszi, hogy kivédjük és megvédjük magunkat a „lelki bűncselekmények elkövetőitől.”
Faludi Viktória